Saturday, 2025-06-21
Ajoaika: N/A
Keskikulutus: N/A l / 100km
Kokonaiskilometrit: 3033.2 km
Päivää ilman asvaltti-ihottumaa Veikon polvissa: 0
Ensimmäinen leiripäivä, aamiainen tarpin alla, elämä on hyvää. Kokista & kahvia piristämään joukkuetta. Aamun rauhallisten toimien jälkeen on isän haluama lähialueen tutustumisoperaatio. Pyöräillään kahdestaan rauhallisesti katsomaan kaupunkia. Tavoite oli ehtiä takaisin autolle ennen tulee kunnolla kuuma ja nähdä vähän linnoitusta.
Pyörämatka kaupungille oli hyvin rauhallinen sorsien bongausten täyttämä retki. Ajoimme irrallisina yksikköinä, ihmettelimme sorsia, opettelimme antamaan nukkuvien olla ja pääsimme ihastelemaan ihan läheltä sorsan poikasia, jotka tulivat rannalle saakka. Jossain kohtaa Veikko oli niiden keskellä, emon ja minun tarkkailen silmä kovana pienen matkan päästä tämä ryhmittymän toimintaa. Kukaan ei koskenut kenenkään ja kummankin jälkikasvu sai positiivisen(?) kokemuksen.
Kaupungilla laitoimme pyörät parkkiin ja jalkauduimme. Linnoituksen päältä löytyi leikkikenttä, jossa rosvo ja poliisi -leikki lähti käyntiin. “Toi missä on kakkakatto on vankila!”.
Lyhyt tepastelu kaupungilla ja autolle syömään. Pienen herran ruokahalu ja jano on positiivisesti yllättänyt isomman herran. Kääntöpuolella oli se, että lounaan jälkeen oli syöty kaikki pastat (kolmen aterian verran) ja suurin osa lisukkeista. Pieni mies syö saman verran kuin iso herra – mikä on merkittävä poikkeama aikaisempiin päiviin.
Lounaan jälkeen rentoutumista ja sitten uima-altaalle. Uima-altailla tunti ja sitten välipalalle autolle. Sitten pyörät yhteen ja matka kohti Gardalandia. Gardaland on massiivinen paikka. Vaeltelimme, ihmettelimme kävimme yhdessä junassa. Ihmettelimme lisää, sitten se löytyi! LEGOLAND vesipuisto. Sisään! Tämä oli tuttua huttua herralle, ihmetellään Legorakennelmia. Nämä “miniatyyrit” oli todella mittavassa koossa rakennettuja. Todella mittavassa! Pällisteltyämme riittävästi menimme syvemmälle ja ihmettelimme vesimahdollisuuksia ja matkan varrella löysimme leegojen rakennussaaren. Perseet penkiin ja rakennus & leikit alkoi. Lopulta kuumuus aiheutti jätskitarpeen ja hankimme jätskit, joiden yhteydessä löysimme pienen herran vesitarpeisiin sopivan paikan. Paikan sisääntulolle pukukoppeihin, uikkarit päälle ja altaalle. Kroko, minkä vesisuihkuja sai itse kontrolloida, osoittautui hitiksi. Meno oli villiä ja jossain kohtaa herra heitti natiivivaihteen päälle, mikä jäi jumiin. Hän puhui vain alkeellista italiaa. Jos jotain haluttiin kuului “Io, io, io! Papaa! Io! Io!” – siitä sitten tulkkaamaan mihin sormi osoittaa, herran ei selventänyt suomeksi pyydettäessä. “L’aqua per tutti, per favore!” – kun kroko saatiin suihkuttamaan, samaa elefantin luona. Muitakin heittoja tuli, mutta en kuullut niitä riittävän hyvin. 🙂 Kellon lähestyessä kuutta oli aika laittaa homma pakettiin ja suomenkieli ilmestyi takaisin. Paluumatka meni läpi Leegokaupan, kuis muuten ja sieltä tiukalla neuvottelulla saatiin mukaan Leegovene.
Paluumatkalla autolle kaupan kautta, sitten autolla iltatoimet ja matkalla suihkulle kuului pienen miehen suusta “Papaa, mulla on kivaa”. Voi että, että lämmitti sydäntä.
Autolla ruokaa ja Leegojen kasaus. Pieni mies oli aivan sippi, mutta Leego piti kasata. Isomman veneen kasaamisessa puolen välin kohtaalla alkoi ohjeiden seuraaminen tökkiä, joten yhtä väsynyt isompi mies piti huolen että ohjeita edettiin oikeassa järjestyksessä. Kun veneet oli kasassa ja minimaalinen testileikki tehty, siirtyi koko sakki autoon nukkumaan. Kaikki sammahti noin 20.30 aikoihin.
Minä heräsin ~22.30 ukkoseen ja sateeseen. TARPPI! KAMAT! Ylös, ulos ja avaamaan tarpin solmu, jotta vesi ei kerry tarpin päälle. Vesisade oli rauhallista, mutta raskasta. Vesipisarat osueessaan maahan roiski kuraa ilmaan. Kasasin keittiökamat kasaan, heitin ne autoon sisään ja siirsin kaiken muun keskelle tarppia. Jalat kurassa etupenkille miettimään, miten pesen jalat. Yön vesipulloja ei siihen viitsi käyttää, ulkona olevassa keittiövesikanisteissa oli vielä ihan tilkat jäljellä – olin ajatellut täyttää sen aamulla… joten hain sen ja sillä sain huuhdeltua jalat kurasta. Tarkistin sään – tulee satamaan ja ukkostamaan monta tuntia. Se loppuu joskus yöllä ja aamulla on taas aurinkoista. Yöllä yhden aikaan heräsin vielä kerran, nyt piti sammuttaa makuutilan “imevät tuulettimet” viileyden vuoksi, eli ulos, takaluukkuun ja nappi pois päältä. Pitää rakentaa joku kiva relerakenne, että tuulettimia saa kontrolloitua asuintilasta. Ne on todella tarpeen alkuyöstä, ne tekee juuri sen verta että tuskainen hikoilu puuttuu, on vain hyvin kuuma. Yöllä kun lämpötila on vihdoin laskenut viileäksi ne tekee inan verran liikaa, toisaalta tämä päti vain tänä sateisena yönä.